O Reiss Motivation ProfileⓇ

Reiss Motivation ProfileⓇ opiera się na zupełnie nowym modelu motywacji człowieka. Jest jedynym naukowym narzędziem do pomiaru motywacji wewnętrznej.

Steven Reiss (1947-2016) amerykański profesor psychologii Uniwersytetu w Illinois i Ohio, to twórca uznanych koncepcji z obszaru psychologii klinicznej i osobowości. W 1995 roku znalazł się w bardzo trudnej dla siebie sytuacji.

Jak wspomina w swojej książce „Kim Jestem? Co nas motywuje w miłości i pracy”: „(…) Kiedy stajemy wobec tragedii czy nieszczęścia, wspominamy, co zrobiliśmy i myślimy o tym, co mogliśmy zrobić – dopiero wtedy zastanawiając się, jaki to wszystko ma sens, dowiadujemy się, kim jesteśmy i co naprawdę jest dla nas ważne (…)”. 

Okazało się że profesor jest poważnie chory. Miał wtedy 48 lat.

Musiał podjąć szereg ważnych decyzji, poddać się intensywnemu leczeniu. Spędził dużo czasu w szpitalu. Obserwował pracę pielęgniarek. Zaczął zastanawiać się co kieruje ich działaniami, że znajdują w sobie wolę do wykonywania tak trudnego, wymagającego zawodu? Obcują z cierpieniem, wykazują się niezmierzoną cierpliwością, za swoją pracę nie otrzymują imponującego wynagrodzenia. Trudno to wytłumaczyć jeśli założymy, że ludzie kierują się zasadą przyjemności czy dążeniem do dobrostanu i unikaniem cierpienia.

Co więc motywuje ludźmi? Dlaczego ludzie robią to, co robią?

Pisze: „(…)Wyszedłem ze szpitala zdecydowany nie tylko pokonać chorobę, ale też stworzyć nową teorię ludzkich pragnień, której fundamentem byłby raczej sens a nie przyjemność. (…) postanowiłem rozpocząć badania nad ludzkimi motywacjami (…)”

Dotychczas naukowcy odpowiadali na pytanie: „co motywuje ludzi?” obserwując różne plemiona czy też badając nieświadomy umysł. 

Steven Reiss postanowił na dużą skalę prowadzić międzykulturowe, naukowe badania, zadając ludziom pytania o to, co ich motywuje. Badaniom zostało poddanych ponad 80 000 osób z czterech kontynentów, a ich wyniki pozwoliły wyodrębnić 16 psychologicznych potrzeb – podstawowych pragnień, które są wspólne dla wszystkich i głęboko zakorzenione w ludzkiej naturze. 

W 1998 roku Uniwersytet w Ohio oficjalnie poinformował, że odkrył on wraz ze współpracownikami 16 podstawowych motywatorów, które determinują ludzkie zachowania. Dowiedziono, że tych 16 potrzeb dotyczy wszystkich, lecz każdy nadaje im własną hierarchię ważności. Biorąc pod uwagę liczbę  możliwych kombinacji, prawdopodobnie nie ma na świecie dwóch osoby o identycznym profilu motywacyjnym.

Są to:

władza niezależność ciekawość uznanie porządek gromadzenie honor/pryncypialność idealizm kontakty społeczne rodzina status rewanż/odwet piękno jedzenie aktywność fizyczna spokój

Powstał kwestionariusz Reiss Motivation Profile , który bada indywidualność człowieka i naukowo dowodzi, że każdy z nas potrzebuje unikalnej dawki bodźców różnego rodzaju, specjalnie dla niego dobranej, po to, aby optymalnie rozwijać się.

Poznanie swojego profilu motywacyjnego pomaga wyjaśnić w jaki sposób postrzegamy osoby, które mają zbieżne lub odmiennie od nas potrzeby.  Większa świadomość własnych potrzeb pomaga w komunikacji z innymi ludźmi.

W 2014 roku Ewa Jochheim i Katarzyna Janas sprowadziły RMP do Polski. Stworzyły Instytut Durkalskiego RMP Polska i opracowały polską wersję kwestionariusza RMP oraz raporty. Dzięki rozpropagowaniu RMP w Polsce mogły powstać w 2017 roku osobne normy dla kobiet, mężczyzn i młodzieży.

Od tego momentu prowadzą wraz z zespołem działania rozwojowe dla klientów indywidualnych i w organizacjach. Ewa Jochheim i Katarzyna Janas stworzyły metodę zarządzania przez indywidualizację, która jest wprowadzana w wielu firmach.

Instytut szkoli i certyfikuje RMP Masterów, czyli osoby przygotowane do prowadzenia sesji informacji zwrotnych w oparciu o wyniki testu. Stawia na wysoką jakoś usług, dlatego certyfikowani Masterzy RMP korzystają z regularnych spotkań merytorycznych, rozwijają swoje umiejętności interpretowania wyników i towarzyszenia klientom w rozwoju.

W 2017 roku została zorganizowana konferencja „Uskrzydlić orła, czyli jak rozwijać dzieci zgodnie z ich talentami i wewnętrzną motywacją, podczas której przedstawiono zastosowanie narzędzia Reiss School Motivation ProfileⓇ (RSMP). Zaprezentowano wnioski z badań, jakie przeprowadzono w Polsce na ponad 300 młodych osobach w wieku od 14 do 25 lat.

W 2023 roku odbył się pierwszy Ogólnopolski Zjazd RMP Masterów.

Instytut Durkalskiego RMP Polska wydał i przetłumaczył książki:

      • „Odkryj siłę wewnętrznych potrzeb” Katarzyna Janas i Joanna Religa
      • „Jak budować zaangażowane zespoły?” Ewa Jochheim i Iwona Kokoszka
      • „Co cię motywuje?” Steven Reiss

Artykuły: 


Informacje o zastosowaniu RMP i RSMP

Konferencja „Uskrzydlić orła, czyli jak rozwijać dzieci zgodnie z ich talentami i wewnętrzną motywacją” zorganizowana przez Instytut Durkalskiego RMP Polska w 2017.

1. Wykład Maggi M. Reiss, pedagoga szkolnego, żony prof. S. Reissa, w którym opowiada o zastosowaniu RSMP.

Skąd się biorą typowe problemy w szkole? Jak pracować z uczniami? Jak ich motywować? Jaki zawód powinni wybrać?

Bezcenna wiedza dla nauczycieli, rodziców.

2. Wykład Beaty Mieńkowskiej, psycholożki, psychoterapeutki pracującej z ludźmi sportu. Opowiada o wynikach badań wśród zawodników jednego z warszawskich klubów piłkarskich, urodzonych w latach 1998-2003.

Wnioski i wyniki? Inspirujące!  Dzięki RSMP można odpowiedzieć sobie na pytanie: Kiedy zawodowe zajęcie się sportem ma szansę przynieść mi sukces?  Kiedy warto pozostać na poziomie hobby?

3. Wykład dr Melanii Orzechowskiej dotyczący zastosowania RSMP w doradztwie zawodowym.

Dr Orzechowska przedstawia nowe rozwiązania w doradztwie edukacyjno-zawodowym oraz praktyczny wymiar zastosowania metody RSMP.

Informacje są poparte wynikami badań przeprowadzonych w Polsce na ponad 300 młodych osobach w wieku 14 do 25 lat.

4.  Co tak naprawdę motywuje dzieci i młodzież?

Jak motywacja wygląda z perspektywy rodzica, a jak z perspektywy dziecka?

Monika Pujszo – psycholożka, trenerka, matka  dzieli się swoim doświadczeniem i przybliża zaskakujące różnice!

5. Konferencja „Uskrzydlić orła, czyli jak rozwijać dzieci zgodnie z ich talentami i wewnętrzną motywacją”

 

 

Zastosowanie RMP w relacjach partnerskich.

Katarzyna Janas rozmawia z dr Kają Przystupą-Rzącą i jej partnerem Maciejem o efektach analizy profili motywacyjnych w parze. 

Walentynki 2024