O mnie

Nazywam się Justyna Zaremba.

Jestem psychologiem, psychoterapeutą rodzinnym, specjalistą psychoterapii dzieci i młodzieży, doradcą zawodowym i certyfikowanym RMP Masterem.

Pomagam w odkrywaniu własnej, wewnętrznej motywacji. 

W zawodzie pracuję od 1998 roku. Wspieram w rozwiązywaniu problemów emocjonalnych, poszukiwaniu najlepszej dla siebie drogi życiowej, efektywnym porozumiewaniu się. Mam doświadczenie w pracy jako psycholog szkolny, terapeuta w warszawskich poradniach profilaktyczno-terapeutycznych OPTA i MOP. 

Obecnie prowadzę terapie indywidualne i dla par.

W Poradni MOP pełniłam funkcję dyrektora, co pozwoliło mi poznać specyfikę wyzwań związanych z zarządzaniem. 

Współpracuję z organizacjami pozarządowymi, m. in. z Fundacją Centrum Edukacji Liderskiej, gdzie współtworzyłam i realizuję programy rozwojowe. 

Przez kilka lat zajmowałam się diagnozą potrzeb rozwojowych szkół i przedszkoli, doborem odpowiednich szkoleń, wdrażaniem pożądanych rezultatów. W oświacie nazywamy to procesem wspomagania. Pełniłam rolę Warszawskiej Animatorki Wspomagania przy ośrodku doskonalenia nauczycieli WCIES.

W całym moim zawodowym życiu angażuję się w prace, które są związane z dobrem publicznym. Kiedy podejmowałam decyzję po maturze: Co dalej? nie byłam w pełni przekonana, że studnia psychologiczne na UW to idealny wybór. Podskórnie czułam, że jeśli człowiek zna i akceptuje siebie, żyje z bliskimi w dobrych relacjach , dostrzega piękno tego świata, to sobie prędzej czy później poradzi z różnymi wyzwaniami w życiu. Pomaganie innym w radzeniu sobie z wyjściem z trudnych sytuacji i powrocie do czegoś co nazywam „nurtem życia”, wydało mi się warte zachodu. Wtedy świat który współdzielimy, ma szansę być dobrym miejscem do życia.

Chciałam rozwijać się zawodowo, potrzebowałam opłacać szkolenia psychoterapeutyczne więc podejmowałam się różnych zadań. Odkąd pamiętam pracowałam w kilku miejscach jednocześnie i były to wieloletnie relacje. W efekcie miałam dużo pracy, z niezbyt imponującym ale wystarczającym wynikiem finansowym. Za to zawsze w doborowym towarzystwie! Interesowały mnie projekty, które przynosiły odpowiedź na jakieś ważne i aktualne problemy społeczne.

Lubię pracę zespołową, wspólne rozwiązywanie problemów, kreowanie nowych projektów. W psychologii szukam praktycznych rozwiązań, blisko życia każdego człowieka. Doceniam autonomię innych ludzi.

Moja praca mnie inspiruje. Natomiast po latach wiem, że potrafi być wyczerpująca. Czasami miałam do siebie pretensje, że znowu zgodziłam się zaangażować w jakiś projekt. Projekt był zrealizowany, czułam satysfakcję, tylko coraz trudniej wracałam do równowagi.  

W 2022 roku na mojej drodze pojawiła się osoba, która zaproponowała mi przeprowadzenie i omówienie kwestionariusza RMP. Przez wiele miesięcy analizowałam wiedzę, którą uzyskałam na spotkaniu z RMP Masterem. Zaczęłam „układać się” ze swoją naturą.  Szukałam odpowiedzi, jak mogę żyć z nią bardziej w zgodzie? Od tamtego momentu świadomie wprowadzam zmiany.

Lubię pracować z ludźmi, towarzyszyć im w rozwoju. To są momenty przemian, czasem uwolnienia się z wieloletniego cierpienia, powrotów nadziei, energii, „błysku w oku”, spokoju.

Nadal pracuję w państwowej poradni, współpracuję z NGO, ale bardziej świadomie dbam o swoje potrzeby i granice.

W końcu każdy z nas ma prawo żyć swoim życiem.

Koncepcja motywacji wewnętrznej i kwestionariusz RMP zachwyciły mnie. RMP i RSMP w sposób spójny, rzetelny pomaga odkrywać co nam w duszy i sercu gra, wspiera w nauce, inspiruje, ułatwia realizację celów. Pomaga zobaczyć i zaakceptować swoje granice, lepiej komunikować się z innymi. Dzięki temu mamy większą szansę na układanie życia „po swojemu”: świadomy wybór pracy, budowanie zdrowych relacji. Przekłada się to na poczucie zadowolenia i harmonii w życiu. To nie oznacza, że robi się tylko to, co miłe, łatwe i przyjemnie, natomiast podejmuje się własne decyzje i to ze względu na osobiste wartości.

Zdecydowałam nauczyć się wykonywania RMP i RSMP po to, aby pomagać innym osobom odkrywać siebie , czerpać radość z życia, budować satysfakcjonujące relacje i rozwijać się zawodowo.

Ewa Jochheim i Katarzyna Janas z Instytutu Durkalskiego RMP Polska sprowadziły do Polski RMP w 2014 roku. Profesor Steven Reiss stworzył kwestionariusz w 1998 roku. Mogę tylko sobie wyobrażać jak wyglądałoby moje życie gdybym mogła zrobić go wcześniej…

Ty już masz tę możliwość!